Dzongsar Dziamjang Khjentse Rinpocze – XVI Karmapa

„Miałem ogromne szczęście otrzymać wiele nauk od XVI Karmapy, nawet jako chłopiec miałem zaszczyt okrążyć z nim wielką stupę Bodnath o 2:30 nad ranem. Często robił to w nocy, ponieważ w ciągu dnia był zbyt zajęty.

Dopiero teraz zaczynam jednak rozumieć, że buddyjskie nauki to nie tylko słowa i filozofia. Myślę, że byłem wtedy zbyt młody, aby w pełni to pojąć. Dziś wiem, ze sama obecność XVI Karmapy, buddów i wielkich mistrzów wystarcza, żeby przekazać esencję buddyjskiej Dharmy. Wielu z tych, którzy widzieli XVI Karmapę, podziela to zdanie – również na Zachodzie, gdzie ludzie dopiero poznawali Dharmę. Nawet najbardziej uparty akademik czy inny egomaniak z uniwersytetu poczułby, że coś się w nim zmieniło, i otworzyłby się, gdyby tylko spotkał XVI Karmapę.

Buddyjscy khenpo, intelektualiści, naukowy i ludzie tacy jak ja latami próbują uczyć buddyzmu. Być może logika i wyjaśnienia przekonają kogoś w dniu wykładu, jednak gdy słuchacze wychodzą z sali, wszystko wylatuje im z głów. Nic nie zostaje. Jeśli natomiast uda ci się spotkać kogoś pokroju XVI Karmapy, zrobi z tobą coś takiego, co zostanie w tobie znacznie dłużej niż „słowna biegunka”.

Tak więc najważniejsza jest właśnie obecność, przebywanie z buddami i bodhisattwami. Oni sami nie muszą wiele robić p chodzi o to, kim i jak są. Ich sposób manifestowania się jest żywym potwierdzeniem Dharmy. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy tak popularne są fałszywe poglądy. Bardzo trudno, o ile w ogóle jest to możliwe, odwieźć ludzi od błędnych poglądów samą logiką. Wręcz im logiczniej myślisz, tym większa szansa na to, że wyrobisz sobie błędne poglądy, których z całą ostrością intelektu zaczniesz bronić. Dlatego fizyczna obecność kogoś takiego jak XVI Karmapa jest najlepszym potwierdzeniem słuszności buddyjskiego poglądu, największa inspiracją”.

Dzongsar Dziamjang Khjentse Rinpocze

z przedmowy do PROMIENNEGO WSPÓŁCZUCIA Gerda Bauscha (strona 13-14, wydawnictwo ROGATY BUDDA, przekład Grzegorz Kuśnierz, ISBN 978-83-942250-6-3)