Dzigme Phuntsok Rinpocze – nauka, kontemplacja, medytacja

„Jeśli chcesz wykorzenić własne cierpienie, musisz podążać za swoim nauczycielem i uczyć się przez długi czas. Studiowanie przez kilka dni nie przyniesie większych efektów.

Niektórzy ludzie nie są dziś chętni studiować lub kontemplować Dharmę, ale są entuzjastycznie nastawieni do medytacji. Wierzą, że medytowanie przez cały dzień z zamkniętymi oczami jest ostateczną praktyką. Ja tak nie uważam. Są wprawdzie ludzie o najwyższych zdolnościach, którzy osiągają oświecenie bez nauki i kontemplacji, ale czy na pewno jesteś jedną z takich osób?

Dlatego nie możesz siedzieć w jaskini lub innym całkowicie odosobnionym miejscu na początku praktyki. Zamiast tego powinieneś mieć kontakt z wykwalifikowanym nauczycielem Dharmy i gorliwie przyswajać nauki Buddy; najlepiej jeśli jesteś zajęty zarówno nauką, kontemplacją jak i praktyką. Nie proszę o to, żeby przez całe życie uczyć się i kontemplować, nigdy nie praktykując, ale spędzenie całego życia na ślepej medytacji bez studiowania i kontemplowania jest również błędną ścieżką”.

Dzigme Phuntsok Rinpocze