Pema Cziedryn – Generowanie bodhiczitty

„Jeśli się na kogoś gniewamy, jest wysoce prawdopodobne, że ta osoba pogniewa się na kogoś innego. Jeśli się do kogoś uśmiechniesz, ta osoba poczuje się dobrze i chętnie uśmiechnie się do innych. Analogicznie, jeśli poczujesz się większy spokój w związku z przemijaniem życia i nieuchronnością śmierci, spokój udzieli się też innym.

Każda pozytywna energia, którą kierujemy w swoją stronę lub stronę innych, tworzy atmosferę miłości i współczucia, która rozchodzi się dalej i dalej – kto wie jak daleko? Pamiętając o tym, możemy zgłębiać śmierć z pomocą naszego najlepszego „ja”, które jest wrażliwe na leki i bole naszych bliskich i chce im pomóc. Żeby wzmocnić tę aspirację, możemy przeznaczyć konkretną podróż przez bardo dla dobra co najmniej jednej osoby, która doświadcza trudności. Zacznij od zapisania kilku nazwisk i dodawaj kolejne w miarę upływu czasu. Pod koniec może się okazać, że lista ma wiele stron.

Miliardy ludzi na tej planecie potrzebuję opieki i wsparcia. Możemy pragnąć, żeby każdy podjęty przez nas krok w jakimś stopniu zapewnił im pomoc, której potrzebują. Możemy być w stanie pomóc bezpośrednio tylko niewielkiej liczbie osób, ale każdy może zostać włączony w zakres naszych aspiracji.

Ten sposób budowania motywacji znany jest jako „generowanie bodhiczitty”, czyli współczującego serca lub – jak nazywa to Dzigar Kongtrul Rinpocze – „mentalności przebudzenia”. Doskonalimy się w Dharmie nie tylko po to, by pomóc sobie, ale żeby pomóc światu”.

Pema Cziedryn – MOC PRZEBUDZENIA (strony 22-23)