Francis Crick – Ewolucja jest majsterkowiczem

„By zrozumieć mózg, trzeba zdać sobie sprawę, że jest produktem długiego procesu ewolucji na drodze doboru naturalnego. Twór ten nie został zaprojektowany przez inżyniera, chociaż, jak zobaczymy, wykonuje imponującą pracę na małej przestrzeni i używa do tego stosunkowo mało energii. Geny, które otrzymaliśmy od naszych rodziców, są wynikiem milionów lat doświadczeń naszych odległych przodków. Geny, i kierowane przez nie procesy zachodzące przed urodzeniem, określają w znacznym stopniu strukturę różnych części naszego mózgu. Obecnie wiem, że w momencie urodzenia mózg nie jest tabula rasa, lecz skomplikowanym tworem, którego wiele części jest już gotowych. Doświadczenia dostrajają następnie z grubsza przygotowaną aparaturę, tak długo, aż zacznie działać precyzyjnie.

Ewolucja nie jest dokładnym projektantem. W rzeczywistości, jak napisał Francois Jacob, francuski biolog molekularny, „ewolucja jest majsterkowiczem”. Dobudowuje do tego, co już wcześniej istniało, nowe elementy, posuwając się zwykle seriami małych kroczków. Ewolucję cechuje oportunizm. Jeśli nowe rozwiązanie działa, niezależnie od tego, jak dziwaczne, ewolucja będzie się starał je upowszechnić. Znaczy to, że zmiany i udoskonalenia, które stosunkowo łatwo dołączyć do istniejących struktur, mają większe szanse przetrwania, tak że ostateczny produkt niekoniecznie musi być elegancki, może się wręcz okazać nieporządną zbieraniną współdziałających ze sobą urządzeń. Nieoczekiwania taki system często funkcjonuje lepiej niż niż przejrzysty mechanizm zaprojektowany tak, by wykonywać to samo zadanie prościej.

Tak więc dojrzały mózg jest wytworem zarówno natury, jak i wychowania. Widać to wyraźnie na przykładzie języka. Zdolność biegłego posługiwania się złożonym językiem wydaje się właściwa jedynie istotom ludzkim. Nasi najbliżsi krewni, małpy człekokształtne radzą sobie z tym bardzo słabo, nawet po długotrwałym treningu. Z drugiej strony, to jakim językiem rzeczywiście nauczyliśmy się władać, w sposób oczywisty zależy w dużej mierze od tego, gdzie i jak byliśmy wychowani”.

Francis Crick – ZDUMIEWAJĄCA HIPOTEZA (strony 26-27)