Czagdud Tulku – Uważność

„W naszej podróży przez życie starajmy się być obecni w każdej wykonywanej czynności. Kiedy piszemy, niech nasz umysł podąża za piórem. Kiedy szyjemy, skupmy się na przyszywanej łacie. Nie dajmy się rozproszyć. Nie rozmyślajmy o stu rzeczach naraz. Nie myślmy o tym, co wydarzyło się wczoraj lub co może wydarzyć się jutro. Nie ma znaczenia, co robimy, ważne, byśmy pozostawali skupieni i obecni w czynności wykonywanej właśnie teraz. Zachowując jasność umysłu i pozostając bez pośpiechu, trenujemy umysł.
Monitorujmy dokładne samych siebie, starając się ograniczyć negatywne myśli, słowa i działania, a pomnażać pozytywne. Medytacja to ciągłe powracanie do koncentracji. Musimy ciągle przywoływać czyste intencje. Po czym odprężmy umysł, by umożliwić bezpośrednie, subtelne rozpoznanie tego, co wykracza poza wszelką myśl.
Istnieją oczywiście specjalne ośrodki dharmy, gdzie możemy wysłuchać nauk Buddy – miejsca, w których stykamy się z nowym spojrzeniem na świat, gdzie w sprzyjającej atmosferze możemy medytować i kontemplować. Trudno jest czynić postępy na własną rękę, bez żadnego wsparcia, trudno dokonać zmiany w sobie po jednorazowym wysłuchaniu nauk. Wizyty w ośrodkach buddyjskich są jak najbardziej wskazane, ale bez względu na to, czy mamy taką możliwość, czy nie, to my sami musimy z dbałością i uwagą łatać swoje dziury. Wymaga to nieustannego słuchania nauk i stosowania ich w życiu”.

Czagdud Tulku Rinpocze – BRAMY BUDDYJSKIEJ PRAKTYKI