WYZWOLENIE ZALEŻY WYŁĄCZNIE OD NAS

Patrul Rinpocze jest buddyjskim mistrzem dzogczen oraz jednym z głównych spadkobierców linii longczien ningtik należącej do tybetańskiej tradycji njingmapa.

=====

Gdybyśmy zapytali dlaczego wyzwolenie zależy wyłącznie od nas, otrzymalibyśmy odpowiedź, że jest tak dlatego, że ostateczne szczęście zawarte jest w strumieniu naszych umysłów, co oznacza, że posiadamy wszelkie potrzebne właściwości.

Urzeczywistnienie samej esencji natury buddy jest ostatecznym szczęściem. Tak powiedział Budda. Lecz gdzie znajduje się ta esencja?

Jest ona wewnątrz naszego własnego umysłu. Nie jest czymś nowym czego tam wcześniej nie było. Nie jest czymś, co ktoś inny nam dał. Jest obecna we wszystkich istotach bez rozróżniania na wysokie i niskie, dobre i złe. Przenika wszystkich tak jak masło przenika mleko.

Prawdziwa natura Buddy i prawdziwa natura strumienia umysłu czujących istot nie różnią się od siebie w kwestii jakości, wielkości czy wzniosłości. Dlatego właśnie mówi się, że wszystkie czujące istoty obdarzone są naturą buddy.

=====
Z materiałów polskiej Sanghi Patrula Rinpocze.
=====