Tulku Urgjen Rinpocze – cenne ludzkie ciało

„Chociaż uzyskaliśmy cenne ludzkie ciało, to naznaczone jest ono nietrwałością. Nietrwałość oznacza, że nic, ani świat, ani istoty zamieszkujące go, nie są trwałe. W szczególności, długość ludzkiego życia jest wyjątkowa krótka, jest ono nieprzewidywalne i niesubstancjonalne jak światło błyskawicy czy bańka na wodzie. Na tej ziemi nikt nie żyje wiecznie: jeden po drugim ludzie odchodzą. Po śmierci, jeśli trafimy do trzech niższych sfer, będziemy przeżywać nie dające się znieść ani opisać nieszczęścia i ból. Obecnie dążymy do doskonałych warunków życia, przyjemności i bogactwa. Ale niezależnie od tego, jak niewiarygodnie wysoki poziom luksusu i szczęścia moglibyśmy teraz osiągnąć, nie posiadamy mocy, żeby cokolwiek z tego przenieść – naszych przyjaciół, członków rodziny czy bogactwo – do życia i śmierci.

Chociaż odczuwamy miłość i oddanie w stosunku do rodziny i przyjaciół, to w momencie śmierci samotnie rozpoczynamy podróż do nieznanego miejsca. Powtarzaliśmy to samo doświadczenie we wszystkich poprzednich wcieleniach, pozostawiając wszystkich znajomych i cały dobytek. Niezależnie od tego, jakie szczęście i bogactwo osiągamy w tym życiu, jest ono ulotne jak sen, który śniliśmy poprzedniej nocy. Zrozumieć, że nic nie jest trwałe, że wszystko przemija jak sen, to zrozumieć nietrwałość i śmierć.

Gdyby tylko życie kończyło się nicością, tak jak wysycha woda i gaśnie płomień, byłoby wspaniale. Wtedy nie mielibyśmy się o co martwić. Ale z przykrością muszę stwierdzić, że tak się nie dzieje, ponieważ nasza świadomość nie jest czymś, co może umrzeć. Po śmierci musimy doświadczać skutków naszych poprzednich karmicznych działań. Z powodu ignorancji wędrujemy bez końca w samsarze, nie będąc w stanie wyzwolić się, ciągle krążymy pomiędzy trzema niższymi i trzema wyższymi sferami, od jednej do drugiej. Po to, żeby wyzwolić się z sześciu sfer samsarycznej egzystencji, trzeba już teraz, kiedy mamy szansę, praktykować święta Dharmę”.

Tulku Urgjen Rinpocze – POWTARZAJĄC SŁOWA BUDDY