Dalajlama – mądry egoista

„Czy mógłbyś przedkładać dobro innych nad swoje? Być może z zaskoczeniem stwierdzisz, ze takie podejście jest dobre nawet z samolubnego punktu widzenia. Już wyjaśniam, jak to możliwe. Pragniesz szczęścia i nie chcesz cierpieć, a jeśli obdarzysz innych dobrocią, miłością i szacunkiem,odpowiedzą tym samym, co uczyni Cię bardziej szczęśliwym. Jeśli dasz innym gniew i nienawiść, dostaniesz to samo i przestaniesz być szczęśliwy.
Twierdzę więc, że jeśli chcesz być samolubny, bądź samolubny, ale w mądry sposób. Zwykle egoizm koncentruje się wyłącznie na własnych potrzebach, jeśli jednak jesteś mądrze samolubny, będziesz traktował wszystkich dokładnie tak samo, jak traktujesz swoich bliskich. Dzięki takiej strategii będziesz bardziej zadowolony i szczęśliwy. A zatem nawet z egoistycznego punktu widzenia lepsze rezultaty uzyskuje się, okazując innym szacunek, pomagając im i nie koncentrując się wyłącznie na sobie.
Bądź mądrym egoista. Mądrzy ludzie szczerze służą innym, przekładając ich potrzeby nad własne. W ostatecznym rozrachunku będziesz dzięki temu bardziej szczęśliwy. Egoizm, który jest źródłem walki, kłótni, kradzieży i ostrych słów – który zapomina o dobru innych i myśli tylko „ja, ja, ja” – przyniesie Ci same straty. Ludzie być może będą mówili o Tobie dobrze, ale tylko w Twojej obecności, bo za Twoimi plecami nie będą już tak mili. Zauważą Twój egoizm i odpowiedzą tym samym. Najlepiej, by dobro innych naprawdę leżało Ci na sercu i aby szły za tym odpowiednie czyny”.
Dalajlama „O współczuciu” Wydawnictwo HELION