Anders Hansen – Wewnętrzne uniwersum

„Mózg okazał się w o wiele większym stopniu plastyczny, niż wcześniej uważano. Wcale nie macie wewnątrz swoich czaszek zaawansowanego komputera z genetycznie zaprogramowanymi funkcjami, skazanego na rozwój w pewnym określonym kierunku. mózg jest o wiele bardziej złożony.

Liczba neuronów tworzących mózg wynosi około 100 miliardów. Każda pojedyncza komórka nerwowa łączy się z tysiącami innych, co oznacza, że całkowita liczba możliwych połączeń wynosi przynajmniej 100 bilionów. Jest ich tysiąc razy więcej niż gwiazd w Drodze Mlecznej albo galaktyk we wszechświecie. Stwierdzenie, że pod czaszką nosimy wewnętrzne uniwersum, może brzmieć jak slogan ruchu New Age, lecz właśnie o to tutaj chodzi – o wewnętrzny wszechświat.

Stare komórki mózgowe obumierają, ale też powstają nowe. Między neuronami tworzą się nowe połączenia, a te nieużywane zanikają. Siła tych połączeń zmienia się z upływem czasu, w miarę przebudowywania architektury mózgu, który to można postrzegać jako wysoce wyrafinowany ekosystem podlegający ciągłym zmianom. Zmiany te zachodzą przez całe życie człowieka, nie tylko dzieciństwie, gdy uczymy się nowych rzeczy. Każde doznanie zmysłowe i każda myśl – wszystko pozostawia po sobie ślad i nieznacznie zmienia wasze mózgi. Dziś mózg nie jest dokładnie taki sam jak wczoraj. Mózg to niekończąca się work in progress”.

Anders Hansen – W ZDROWYM CIELE ZDROWY MÓZG (strona 16, wydawnictwo ZNAK, przekład Agata Teperek)