Depresja może niekorzystnie zmieniać nasze DNA, a medytacja i joga je poprawiać

Naukowcy z Wielkiej Brytanii znaleźli dowody na to, że depresja nie tylko zmienia nasz mózg, ale może również zmieniać nasze DNA i sposób, w jaki nasze komórki wytwarzają energię.

Zespół z Wellcome Trust Center for Human Genetics zbadał genomy ponad 11 500 kobiet, mając nadzieję na znalezienie genów, które mogłyby przyczynić się do ryzyka depresji. Zamiast tego natknęli się na ślad zmian metabolicznych w swoich komórkach, które wydają się być wywołane przez chorobę.

Najbardziej znaczącym odkryciem było to, że kobiety, które miały depresję związaną ze stresem – depresję związaną z pewnymi przeciwnościami w dzieciństwie, takimi jak wykorzystywanie seksualne – miały więcej mitochondrialnego DNA (mtDNA) niż ich rówieśnicy. Mitochondria to „organelle energetyczne”, które dostarczają energię pozostałej części komórki, a wzrost mitochondrialnego DNA doprowadził naukowców do przekonania, że ​​potrzeby energetyczne ich komórek zmieniły się w odpowiedzi na stres.

„Byliśmy zaskoczeni obserwacją, że istnieje różnica w mitochondrialnym DNA. Tak zaskoczony zajęło nam dużo czasu, aby przekonać się, że to jest prawdziwe, a nie tylko artefakt” – powiedział genetyk i jeden z głównych badaczy, Jonathan Flint w komunikacie prasowym.

Po przeanalizowaniu wyników naukowcy odkryli również, że kobiety z depresją związaną ze stresem miały krótsze telomery niż zdrowe kobiety. Telomery to nasadki na końcu naszych chromosomów, które naturalnie skracają się z wiekiem, a zespół zaczął zastanawiać się, czy ten proces nie został przyspieszony przez stres.

Ale jak wiemy, korelacja nie jest równa przyczynowości, więc zespół postanowił przetestować swoją hipotezę na myszach. W ciągu czterech tygodni myszy były poddawane stresowi, a badacze monitorowali wszelkie zachodzące zmiany genetyczne i komórkowe.

Ich badania, opublikowane w Current Biology, ujawniły, że zestresowane myszy nie tylko wykazały wzrost mtDNA, ale także miały krótsze telomery niż normalne myszy laboratoryjne. Zmiany te wydają się być wywoływane przez hormon stresu, kortykosteron.

Według Flinta te zmiany molekularne mogą dobrze odzwierciedlać sposób naturalnego radzenia sobie z dużym stresem. „Depresję można w pewnym sensie uznać za reakcję metaboliczną na postrzegany stres” – powiedział.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​badania na myszach wykazały, że skutki stresu są również częściowo odwracalne. Zespół ma teraz nadzieję, że badania pomogą wskazać biomarkery stresu i jego konsekwencje. Nadal to bardzo wczesne badania, ale w przyszłości analiza mitochondrialnego poziomu DNA może pomóc sprawdzić, czy ktoś wyzdrowiał po traumie.

„Poznaliśmy tylko fragment związku między markerami molekularnymi a depresją” – powiedział Flint. „Chcemy wiedzieć, jak się zmieniają w czasie – przed, w trakcie i po chorobie depresyjnej. Informacje te wiele nam powiedzą o ich przydatności klinicznej”.

Staje się coraz bardziej jasne, że rzeczy, które wpływają na nas emocjonalnie, wpływają również na nas na poziomie biologicznym. Na początku tego roku oddzielny zespół badaczy wykazał, że trauma wieku dziecięcego może zmienić starzenie się komórek, a w listopadzie 2014 r. naukowcy ujawnili również, że medytacja i joga mogą w rzeczywistości pomóc w utrzymaniu długości telomerów. Nie ma jeszcze dowodów na to, że tego rodzaju zmiany są trwałe lub zostaną przekazane przyszłym pokoleniom.

Chociaż wciąż jest wiele do zrozumienia, mamy nadzieję, że te badania pomogą zmniejszyć piętno otaczające zaburzenia psychiczne i przyniosą więcej akceptacji i wsparcia dla osób cierpiących na nie. Zdecydowanie nadszedł na to czas.

ŹRÓDŁO:

https://www.sciencealert.com/depression-can-physically-change-your-dna-study-suggests